Chemia seksualna: Historia pigułki antykoncepcyjnej

Historia rozwoju doustnego środka antykoncepcyjnego hamującego owulację, znanego dzisiaj po prostu jako pigułka , została już wcześniej powiedziane, ale Lara Marks, starszy wykładowca historii medycyny w Imperial College w Londynie, przyjmuje kilka szczególnie ważnych podejść. Po pierwsze, jej historia ma charakter międzynarodowy, a czasem komparatystyczne podejście, które znacznie poszerza nasze zrozumienie. Po drugie, czytelnicy będą wdzięczni za rozsądną analizę Marksa, która nadal budzi kontrowersje związane z testowaniem, bezpieczeństwem i wpływem doustnych środków antykoncepcyjnych. Trzecią atrakcją jest zwięzła, ale fascynująca historia Marks splata w środkowych rozdziałach książki o sposobach, w jakie odkrycia w medycynie i chemii, eksploracje w Meksyku, produkcja farmaceutyczna i międzynarodowy biznes narkotykowy doprowadziły do rozwoju kontroli urodzin. pigułki. Książka skupia się na historii medycznej i naukowej pigułki z lat 1920-1960 i jej wpływie z lat 1960-1990. W obu pierwszych i ostatnich rozdziałach Marks zapewnia międzynarodowy przegląd. W rozdziale pierwszym przeanalizowano politykę, którą przyjęły zarówno demokracje, jak i dyktatury, kiedy narody zaczęły utożsamiać siłę narodową ze wzrostem populacji. Większość polityk promowała narodziny, ale wiele krajów przyjęło strategie, które zniechęciły do reprodukcji przez osoby uznane za nieodpowiednie. Ostatni rozdział powraca do globalnej perspektywy, podsumowując międzynarodowe strategie dotyczące planowania rodziny i pigułki antykoncepcyjnej. Główna część książki zawiera dwie ogólne wątki: naukową historię rozwoju pigułki (rozdziały 2, 3 i 4) oraz reakcje na pigułkę – w szczególności reakcje w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na dowody Pigułka może zwiększać ryzyko zakrzepicy oraz powodować raka i reakcje wśród lekarzy, przywódców Kościoła katolickiego i indywidualnych kobiet na całym świecie.
Marks przedstawia zmiany w wiedzy naukowej, która do lat 30. XX w. Sugerowała, że hormony płciowe są ścieżką do wynalezienia doustnych środków antykoncepcyjnych. Gdy naukowcy odkryli potencjał antykoncepcyjny progesteronu, estrogenu i testosteronu, nadal potrzebowali znaleźć wiele źródeł. Zwierzęce jajniki i jądra dawały hormony, ale tylko w niewielkich ilościach (80 000 loch jajników dostarczyło jedynie niewielką ilość estrogenu). Progesteron kosztował 1000 USD za gram w latach 30. XX w. I dlatego był wykorzystywany głównie w wysoce zyskownym biznesie, jakim jest poprawa płodności światowej klasy koni wyścigowych . W związku z tym poszukiwania skupiały się na roślinach zawierających steroidy, które można modyfikować chemicznie na progesteron i estrogen, i doprowadziło naukowców do wielu botanicznych, w tym tych o reputacji jako czynników hamujących płodność w medycynie ludowej. Ostatecznie odnieśli sukces dzięki gatunkowi dzikiego meksykańskiego ignamu. Marks wplątuje w tę historię nowy materiał o wkładzie europejskich żydowskich naukowców uciekających przed nazistami, pracę meksykańskiego laboratorium farmaceutycznego Syntex i konkurencję między europejskimi, amerykańskimi i japońskimi firmami o klucz do tanich sterydów.
Marks śledzi również historię wczesnych badań klinicznych różnych rodzajów doustnych środków antykoncepcyjnych w 1950 roku
[hasła pokrewne: badanie przedmiotowe klatki piersiowej, zespół neurasteniczny, pcm prudnik ]
[hasła pokrewne: znamię suttona, pcm prudnik, derminax opinie ]