Na żyznym podłożu: naturalna historia rozmnażania się człowieka ad

Ponieważ naukowcy przechodzą z jednego rodzaju badań do następnego w tej sekwencji, coraz trudniej jest utrzymać kontrolę i możliwość powielania. W szczególności badania ewolucyjne często zawierają argumenty na temat wiarygodności i rozumowania ex post. Nie jest tak, że każdy biolog myślący wątpi, że ludzki proces reprodukcyjny ewoluował przez dobór naturalny; problemem jest raczej dostarczenie krytycznych testów konkretnych hipotez ewolucyjnych. Ellison jest genialny w tworzeniu przekonujących hipotez ekologicznych i ewolucyjnych (co nie jest żadnym wyczynem). Zwykle jest dość realistyczny w odniesieniu do trudności związanych z ich testowaniem (dobrym przykładem jest jego dyskusja na temat ewolucji menstruacji u hominidów). Ale od czasu do czasu traktuje on swoje spekulacje tak, jakby były ustaloną nauką. Na przykład, wielu fizjologów uzna swoje argumenty za mechanizmy uczestniczące w porodzie i laktacyjne brak jajeczkowania za kontrowersyjne (co najmniej), a demografowie z pewnością będą krzyczeć na jego twierdzenie, że czynniki społeczne są na ogół nieważne jako bezpośrednie przyczyny zmienności u ludzi. płodność. Ale nawet jeśli większość badaczy nie będzie jeszcze gotowych posunąć się aż do Ellisona w wielu z tych zagadnień, jego mocne argumenty z pewnością zainspirują trudną empiryczną pracę, która jest potrzebna, aby ją wspierać lub obalić.
Pisanie Ellisona jest konsekwentnie pełne wdzięku, przekonujące i jasne. Jego pięciostronicowy przegląd podstawowej logiki hormonów, receptorów i białek transportowych, napisany dla ogólnego czytelnika, jest jednym z najbardziej eleganckich, jakie kiedykolwiek przeczytałem. Czasami przydatne mogło być uzupełnienie jego prozy schematami i liczbami, ale w większości pokazuje on, jak skuteczny może być język angielski jako medium dla ekspresji naukowej – coś, czego nie można powiedzieć o większości pism naukowych.
Podsumowując, książka Ellisona jest prowokatorem myśli, a czasami prowokatorem sprzeciwu. Jest pełen pomysłów, wiele z nich jest przypuszczalnych, ale wszystkie stymulują. Nie należy go traktować jako katalogu uznanej wiedzy naukowej, ale jako intelektualną mapę drogową dla przyszłych badań nad ekologią rozmnażania. Zasługuje na ustalenie agendy, nawet jeśli wiele jej szczegółów ostatecznie okaże się błędnych.
James Wood, Ph.D.
Pennsylvania State University, University Park, PA 16802

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[przypisy: pląsawica sydenhama, odma płucna powikłania, odma podskórna leczenie ]
[podobne: spsk1 wrocław, koilocytoza, twierdza krzyżowiec 2 chomikuj ]