Rozedma śródpiersia po Organie Saxa

Ostatnio opiekowaliśmy się 24-letnim mężczyzną przyjętym do izby przyjęć z objawami dyskomfortu w piersi, duszności, trudności w połykaniu i zmianą mowy. Pacjent stwierdził, że był dobrze do wieczora przed przyjęciem, kiedy po raz pierwszy zauważył te objawy po trzech godzinach energicznego grania na saksofonie. Jego historia medyczna nie była niczym wyjątkowym. Pacjent jest niepalący i nie ma historii zaburzeń oddechowych. Badanie fizykalne było niezwykłe w przypadku trzeszczenia szyi i śródpiersia, które różniły się od cyklu serca. Film klatki piersiowej był niezwykły dla powietrza w szyi i śródpiersiu, a także w osierdziu. Nie stwierdzono odmy opłucnowej. Inne badania laboratoryjne również były prawidłowe. Pacjent został przyjęty do szpitala na obserwację i tlenoterapię. Jego objawy uległy poprawie w ciągu dwóch dni, a on został wypisany bez żadnych dalszych oznak lub objawów pneumomediastinum. Kolejny film klatki piersiowej również był normalny.
Zagrożenie związane z nadwrażliwością na zapalenie płuc u gracza na saksofonie zostało wcześniej zgłoszone.1 Jednakże nie byliśmy w stanie znaleźć dowodów na występowanie urazu barotraumii z powodu gry na saksofonie. Przegląd medycznych problemów muzyków2 nie wspomina o możliwości barotraumy na instrumentach dętych. Jednakże zauważono, że wysokie ciśnienie wewnątrz klatki piersiowej z oboju lub gry na trąbce może osłabiać powrót żylny. 3 Opinie na temat barotraumy i rozedmy śródpiersia nie wspomniały o instrumentach dętych, 4, 5, chociaż odnotowano inne niezwykłe przyczyny barotraum [7].
Chcemy zwrócić uwagę innych lekarzy na potencjalne ryzyko związane z niektórymi instrumentami dętymi. Wobec braku jasnych wytycznych w literaturze medycznej, mieliśmy niewiele konkretnych zaleceń dla naszego pacjenta, poza naszą instrukcją praktykowania bezpiecznego saksofonu w przyszłości.
Richard W. Snyder, MD
Henry S. Mishel, MD
G. Chris Christensen, III, DO
Abington Pulmonary Associates, Ltd., Abington, PA 19001
8 Referencje1. Lodha S, Sharma OP. . Nadwrażliwość zapalenie płuc u gracza na saksofonie. Skrzynia 1988; 93: 1322.
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Lockwood AH. . Problemy medyczne muzyków. N Engl J Med 1989; 320: 221-7.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Smith R, Levine H.. Rozszerzanie ustno-gardłowe u muzyków: etiologia i leczenie. Med Probl Performing Artists 1986; 1: 20-3.
Sieć ScienceGoogle Scholar
4. Haake R, Schlichtig R, Ulstad DR, Henschen RR. . Barotrauma: patofizjologia, czynniki ryzyka i zapobieganie. Klatka piersiowa 1987; 91: 608-13.
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Maunder RJ, Pierson DJ, Hudson LD. . Rozedma podskórna i śródpiersia: patofizjologia, diagnoza i postępowanie. Arch Intern Med 1984; 144: 1447-53.
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
6. Aldridge SM, Glover SC, Johnson C.. Spontaniczne pneumomediastinum w dwóch pasażerach na gapę. BMJ 1986; 293: 243.
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
7. Overby KJ, Litt IF. . Rozedma śródpiersia u nastolatka z jadłowstrętem psychicznym i samoistnym wymiotowaniem Pediatria 1988; 81: 134-6.
Web of Science MedlineGoogle Scholar
8. Haines JD Jr, Chop WM Jr, Swyden SN. . Spontaniczne odmy opłucnowe, pneumomediastum i zapalenie płuc u 16-letniego motocyklisty uzależnionego od narkotyków otoczonego paczką kojotów. Postgrad Med 1989; 86: 79-80.
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[przypisy: twierdza krzyżowiec 2 chomikuj, uwiąd starczy, chlorprotixen ]